Weekend w Poznaniu

Koncerty, spektakle, wystawy czy spacery z przewodnikiem – to tylko część tego, co czeka na poznaniaków i poznanianki w najbliższy weekend. Będzie też można zobaczyć zabytkowe samochody oraz wziąć udział w zlocie food trucków i wydarzeniach w ramach cyklu Kulturalny Stary Rynek.

Na pierwszym planie zabytkowy samochód, na drugim ludzie. W tle ratusz i płyta starego rynku. - grafika artykułu
Miłośnicy motoryzacji powinni wybrać się w sobotę na Tor Poznań, fot. Automobilklub Wielkopolski.

PIĄTEK

Pożegnanie Lata: Paweł Domagała

Gra w filmie i teatrze, koncertuje, wydaje płyty, pisze teksty piosenek i monologów kabaretowych, podkłada głos w filmach animowanych. Autor takich przebojów jak „Popatrz na mnie”, „Weź nie pytaj”, czy „Wracaj”. Paweł Domagała zagra w najbliższy piątek 

w Laba.Land. Koncert odbędzie się w ramach cyklu Pożegnanie lata, podczas którego  wystąpią także Łąki Łan (12 września) i Strachy na Lachy (13 września). 

Laba.Land, ul. Przełajowa 5

Godzina: 19:00 (otwarcie bram), 20:00 (koncert)

Bilety: 79 zł

Więcej informacji na Facebooku 

Millennium Docs Against Gravity w Muzie

To największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Wydarzenie odbywa się jednocześnie w siedmiu miastach – Warszawie, Gdyni, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy, Lublinie, a od tego roku także w Poznaniu. Hasło przewodnie tegorocznej edycji brzmi „Z czułości do świata”. W stolicy Wielkopolski festiwalowe produkcje można zobaczyć w Kinie Muza. Widzowie mogą obejrzeć starannie wyselekcjonowane filmy Konkursu Głównego. W programie poznańskiej edycji festiwalu pokazywane są także produkcje z Konkursu ”Co Jest Grane24” oraz kolejne pozycje, prezentujące bogactwo filmowych tematów i form ich realizacji w kinie dokumentalnym. Wyjątkowe seanse to nie wszystko. Festiwal to także wiele wydarzeń towarzyszących. Millennium Docs Against Gravity potrwa do niedzieli. 

Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Cały dzień 

Bilety: seanse do godz. 16:00 – 12 zł, seanse od godz. 16:00 – 15 zł, przy zakupie minimum 10 biletów każdy z nich kosztuje 10 zł

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu oraz Kina Muza

Jeżycka Galeria Witrynowa 

To ostatnia szansa, by zobaczyć jak wyglądały Jeżyce przed ponad wiekiem. Do połowy września w witrynach jeżyckich sklepów oraz punktów usługowych można znaleźć plakaty ukazujące dawne życie rynku Jeżyckiego i jego bliskiego sąsiedztwa. Wystawa powstała w ramach projektu Fest Fyrtel realizowanego w poznańskich dzielnicach śródmiejskich – Jeżycach, Wildzie i Łazarzu – w celu popularyzacji ich lokalnego dziedzictwa. Dla każdego z obszarów powstała „mapa atrakcji”, z której można skorzystać w wersji papierowej oraz elektronicznej.

Witryny sklepów i punktów usługowych na Jeżycach

Cały dzień

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na stronie Poznan.pl i Facebooku

Kulturalny Stary Rynek

Moc atrakcji czeka w najbliższy weekend na uczestników akcji Kulturalny Stary Rynek. W piątek w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej odbędzie się spektakl „Podróże baletowe”. Z kolei na Dziedzińcu Urzędu Miasta będzie można posłuchać koncertu grupy Siły Specjalne. Kolejne wydarzenia w ramach cyklu Kulturalny Stary Rynek odbędą się w sobotę i niedzielę.  W programie m.in. zajęcia jogi czy koncert jazzowy zespołu Sunny Groove Dixie na starówce. 

Spektakl pt. „Podróże baletowe” – godz. 16:00-17:00, Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa, ul. Gołębia 8

Koncert Sił Specjalnych – godz. 17:00-18:00, Dziedziniec Urzędu Miasta, pl. Kolegiacki 17

Wstęp wolny

Więcej informacji można znaleźć na Facebooku i stronie Estrady

SOBOTA

Wielka Szama na Stadionie

Osoby, które lubią dobrze zjeść, mogą przyjść w sobotę na poznański stadion, gdzie odbędzie się zlot foodtrucków. Będzie można skosztować potraw z całego świata oraz napić się rzemieślniczego piwa. W programie znalazły się też dodatkowe atrakcje, jak np. zawody w jedzeniu na czas. Z kolei na najmłodszych gości czeka kino 7D oraz Mini Festiwal Baniek Mydlanych i Zabawek Drewnianych. Impreza potrwa do niedzieli.

Stadion Poznań, ul. Bułgarska 17

Godzina: 12:00 – 21:00 (niedziela 12:00 – 20:00)

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Lato na Trakcie

W ramach akcji „Lato na trakcie” przewodnik lub przewodniczka Traktu Królewsko – Cesarskiego oprowadzają chętnych po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania. Podczas najbliższego spaceru będzie można poznać tajemnice Starego Miasta. 

Zbiórka: przed Ratuszem na Starym Rynku 

Godzina: 17:00

Wstęp wolny

Więcej informacji na stronie Traktu Królewsko – Cesarskiego oraz wydarzenia na Facebooku

Rzeka Żywa

Wiele atrakcji czeka na poznaniaków i turystów ceniących kontakt z przyrodą. Wszystko w ramach cyklu „Rzeka żywa”. W sobotę dzień rozpocznie się od Rodzinnego spaceru szlakiem miejskiej bioróżnorodności. Następnie będzie można wziąć udział we wspólnym sprzątaniu brzegów Cybiny. Na zakończenie zaplanowano Spacer biocentryczny na wyspie. 

Godzina 12:30 – Rodzinny spacer szlakiem miejskiej bioróżnorodności, start: Zygzak przed Bramą Poznania, obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasach

Godzina 14:00 – Sprzątanie brzegów Cybiny, zbiórka: Amfiteatr Bramy Poznania, wstęp wolny

Godzina 17:00 – Spacer biocentryczny na wyspie, start: koło Psałterii na ul. Marii Panny, obowiązują zapisy: wydarzenia@bramapoznania.pl

Więcej informacji na stronie Bramy Poznania

Sprzątanie brzegów Warty

Poznaniacy znów zajmą się sprzątaniem brzegów Warty. Organizatorzy akcji z Fundacji Ratuj Ryby oraz Wolontariat WPN liczą na zaangażowanie zorganizowanych grup i pojedynczych osób z różnych rejonów województwa i kraju – co przyczyni się do uporządkowania brzegów rzeki od źródeł do ujścia. Na uczestników akcji w Poznaniu po wszystkim czeka grill i pyry z gzikiem, a także występ grupy Obszar Działań Twórczych SOMA.

Brzegi rzeki Warty (w Poznaniu indywidualni uczestnicy zbiorą się przy Zagro Plaża Rataje)

Godzina: 14:00

Więcej informacji na stronie wydarzenia oraz Fundacji Ratuj Ryby

Rajd Pojazdów Zabytkowych

W weekend odbędzie się 47. Poznański Międzynarodowy Rajd Pojazdów Zabytkowych. Miłośnicy motoryzacji powinni wybrać się w sobotę na Tor Poznań. W programie znalazł się Memoriał im. Henryka Rucińskiego, czyli wyścig pojazdów zabytkowych z podziałem na kategorie. Dodatkową atrakcją będzie start typu Le Mans, najstarszej klasy polegający na dobiegnięciu kierowców do swoich samochodów na sygnał startera i uruchomieniu silników. Na zakończenie pobytu na Torze Poznań odbędzie się konkurs elegancji, czyli prezentacja pojazdów wraz z ich załogami w strojach adekwatnych do wieku pojazdu. W rajdzie weźmie udział 55 załóg, w tym kilka zagranicznych z Niemiec i Litwy. Najstarszym pojazdem będzie Ford T z 1915 roku.

Tor Poznań, ul. Wyścigowa 3, Przeźmierowo (tor Poznań położony jest na granicy poznańskiego os. Ławica i Przeźmierowa)

Godzina: 13:00

Wstęp wolny (na miejscu będzie mierzona temperatura, wypełnić należy również deklarację potwierdzającą brak objawów Covid – 19, dokument będzie dostępny na miejscu, można też pobrać go wcześniej ze strony internetowej – jej adres znajduje się poniżej)

Więcej informacji na stronie Automobilklubu Wielkopolskiego oraz na stronie wydarzenia na Facebooku

źródło : komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/weekend-w-poznaniu,152745.html

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.