Miłośnicy historii mają powód do radości. Ponownie otwarto ekspozycję wewnętrzną Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli, która od początku pandemii była zamknięta. Z tej okazji od wtorku, 27 października na zwiedzających czeka nowa wystawa czasowa pt. „Dragoni generała Maczka. Rzeszów 1937 – Świętoszów 2020”, a także przearanżowana wystawa stała.
Wystawa „Dragoni generała Maczka. Rzeszów 1937 – Świętoszów 2020” prezentuje losy walczącego w ramach 1. Polskiej Dywizji Pancernej 10. Pułku Dragonów. Ta zmotoryzowana jednostka piechoty brała czynny udział w działaniach frontu w zachodniej Europie w latach 1944-1945. Stanowiła formację o charakterze ofensywnym, działając jako wsparcie czołgów w chwili przełamywania linii frontu.
Nowa wystawa czasowa jako pierwsza w historii polskich placówek muzealniczych pokazuje w sposób syntetyczny historię jednego z czołowych pododdziałów Polskich Sił Zbrojnych. – Wyjątkowość naszej ekspozycji polega również na tym, że opiera się na niezwykłych źródłach. Po II wojnie światowej do późnych lat 80. w Londynie, weterani 10. Pułku Dragonów wydawali periodyk pt. „Dragoni naprzód” zawierał on głównie wspomnienia oraz informacje o wojennych wydarzeniach. Artykuły z tego unikatowego wydawnictwa stanowią niezwykle cenne uzupełnienie scenariusza wystawy – mówi Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
Historia jednostki rozpoczyna się w 1938 roku od sformowania w Rzeszowie dywizjonu rozpoznawczego 10. Brygady Kawalerii. Od tego momentu ułani, a potem dragoni podążają szlakiem bojowym od Francji do Niemiec, walcząc zwycięsko w II wojnie światowej. Po kilkudziesięciu latach hasło „Dragoni Naprzód!” ponownie rozbrzmiało w polskich koszarach. W 1995 roku tradycje pułkowe przejmuje 10. batalion zmechanizowany ze Świętoszowa. W tym roku przypada 25. rocznica tego wydarzenia. Jak dodają muzealnicy, wystawa ma być także swoistym hołdem dla weteranów i współczesnych dragonów.
Ekspozycję można oglądać od 27 października do 29 grudnia w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. Kuratorem wystawy jest Miłosz Stroński.
W muzeum obowiązuje tymczasowy regulamin zwiedzania dostosowany do obostrzeń sanitarnych związanych z Covid-19. Oznacza to m.in. wymóg zasłaniania ust i nosa, zachowania dystansu społecznego czy dezynfekcji rąk. Szczegóły można znaleźć na stronie muzeum na Facebooku.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wspieranie działań muzealnych”.
źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/nowa-wystawa-czasowa-w-muzeum-uzbrojenia,154794.html