3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Poznań z roku na rok staje się miastem coraz bardziej otwartym i dostępnym dla wszystkich, niezależnie od stopnia sprawności.
Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami został ustanowiony w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób z niepełnosprawnościami.
– Wszystkim osobom z niepełnosprawnościami życzę zdrowia, życzliwości, siły do pokonywania codziennych trudności, a także tego, by otaczający nas świat stawał się dla nich coraz bardziej przyjazny i bliski – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Chciałbym, by taki był też Poznań i nieustannie do tego dążymy. Mam nadzieję, że razem będziemy go zmieniać w miasto, w którym każdy będzie czuł się dobrze.
Z roku na rok Poznań staje się miastem coraz bardziej przyjaznym i otwartym. Dostępność przestrzeni publicznej i usług jest dla władz miasta priorytetem. Choć sporo jeszcze zostało do zrobienia, działania stolicy Wielkopolski zostały już wielokrotnie docenione: właśnie za dostępność usług w czasie pandemii Poznań otrzymał nagrodę specjalną w międzynarodowym, organizowanym przez Komisję Europejską konkursie Access City Award. W 2018 roku miasto otrzymało tytuł „Lidera dostępności” w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich.
Poznań od kilku lat konsekwentnie wprowadza tzw. Standardy Dostępności – czyli zbiór wytycznych, które są stosowane w projektowaniu, planowaniu oraz realizowaniu nowych inwestycji lub remontów obiektów już istniejących. Są one oparte o zasady uniwersalnego projektowania, które uwzględniają potrzeby różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, starszych, przemieszczających się z dziećmi, z ciężkim bagażem, czy rowerzystów.
Nad dostępnością przestrzeni miejskiej czuwa koordynator dostępności przestrzeni miejskiej w Zarządzie Dróg Miejskich, który opiniuje projekty inwestycji miejskich – sprawdza, czy są odpowiednio dostępne i konsultuje je z projektantami. Od września 2020 r. w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMP działa również koordynator ds. dostępności. Od kilku lat do potrzeb osób z niepełnosprawnościami dostosowuje się także imprezy miejskie i konferencje.
Poznań był też pierwszym dużym miastem, które masowo zaczęło kupować nowoczesny i dostępny tabor autobusowy. Obecnie wszystkie autobusy jeżdżące liniowo są niskopodłogowe, podobnie jak większość (niemal 80 proc.) tramwajów.
Niezwykle istotną kwestią dla osób o obniżonej sprawności jest dostępność do informacji. Dla osób z dysfunkcją narządu wzroku tworzone są specjalne makiety dotykowe, a osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z miejskich stron internetowych. Urząd Miasta zapewnia także osobom niewidzącym możliwość korespondencji w alfabecie punktowym – adresat otrzymuje odpowiedź w alfabecie Braille’a. Miejskie strony internetowe dostosowane są do potrzeb osób niesłyszących – można tam znaleźć filmy z tłumaczem języka migowego. Natomiast dla osób o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne teksty łatwe do czytania. Powstały one z myślą o osobach, które mają trudności z przeczytaniem i zrozumieniem tekstów o skomplikowanej treści. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące osób z niepełnosprawnościami można znaleźć na miejskim portalu: www.poznan.pl
Wyjątkowym miejscem na mapie Poznania jest też Biuro Poznań Kontakt – na 64 zatrudnionych tam pracowników aż 33 to osoby z niepełnosprawnościami. Biuro pełni rolę miejskiego call center. Informuje o miejscu, czasie, trybie, koniecznych dokumentach czy drukach i opłatach związanych z załatwieniem sprawy w Urzędzie Miasta Poznania. Pośredniczy też w rezerwacji wizyt w urzędzie.
W pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami są najważniejsze obiekty sportu i kultury: Stadion Miejski, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich, Brama Poznania.
źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/poznan-dla-osob-z-niepelnosprawnosciami,156511.html