Brama Poznania z nagrodą w konkursie „Lider Dostępności”

Miejska instytucja kultury została laureatem w kategorii  „Duży obiekt użyteczności publicznej”, w której nagradzane są realizacje wyróżniające się dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnością. 

Geometryczny budynek Bramy Poznania z mostem łączącym oba brzegi rzeki. - grafika artykułu
Jury zwróciło uwagę m.in. na fakt, iż oferta Bramy Poznania oraz sam obiekt współtworzony jest wspólnie z podmiotami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami, fot. Brama Poznania.

„Lider Dostępności” to coroczny konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Towarzystwo Urbanistów Polskich. Wydarzenie objęte honorowym patronatem Prezydenta RP powstało, by promować projektowanie uniwersalne i najlepsze rozwiązania, które pozwalają dostosować budynki i przestrzeń publiczną do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Kapituła konkursu wyłoniła laureatów w kategoriach: „Przestrzeń publiczna”, „Duży obiekt użyteczności publicznej”, „Obiekt usług lokalnych”,  „Obiekt biurowo-handlowy”, „Obiekt mieszkalny/hotelowy”, „Obiekt zabytkowy”, „Architekt/urbanista”. Przyznano także „Grand Prix” konkursu. 

Nagroda w kategorii „Duży obiekt użyteczności publicznej” wręczana jest obiektom o znacznej powierzchni i złożonej funkcji usługowej, które wyróżniają się jakością dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Oceniane są takie realizacje, jak szpitale, muzea, obiekty sportowe, dworce kolejowe, lotnicze, autobusowe, uniwersytety. Brama Poznania otrzymała nagrodę równorzędnie z Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. 

– W stolicy Wielkopolski stawiamy na otwartość i dostępność. Przeciwdziałamy dyskryminacji w życiu codziennym, likwidujemy bariery architektoniczne, a nowe obiekty projektujemy tak, aby były one w pełni dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Zależy nam, żeby każdy mieszkaniec czy turysta mógł swobodnie poruszać się po mieście i korzystać z jego bogatej oferty kulturalnej. Nagroda dla Bramy Poznania to kolejny wyraz docenienia naszych działań na tym polu. 

Jury zwróciło uwagę m.in. na fakt, iż oferta Bramy Poznania oraz sam obiekt współtworzony jest wspólnie z podmiotami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnościami.

– To nagroda za stworzenie w historycznej części miasta obiektu o nieszablonowej architekturze, z którego mogą korzystać wszyscy, niezależnie od stopnia sprawności –  uzasadniła swoją decyzję kapituła konkursu. – Na kolejnych etapach projektowania Bramy Poznania pamiętano o osobach z różnymi niepełnosprawnościami – od ruchowej przez słuchową, wzrokową po niepełnosprawność intelektualną. Bardzo duże słowa uznania należą się również Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, operatorowi obiektu, który włączył w budowanie oferty osoby z niepełnosprawnością oraz organizacje działające na ich rzecz.  

Finał piątej już edycji konkursu architektoniczno-urbanistycznego „Lider Dostępności” z powodu pandemii nie mógł odbyć się w znanej dotychczas formie. Wyniki ogłoszono podczas gali online. Bramę Poznania reprezentowała dr Monika Herkt, dyrektorka instytucji oraz Lucyna Kaczmarkiewicz, koordynatorka ds. dostępności. 

– Ta nagroda ma dla nas szczególne znaczenie, ponieważ wiąże się mnóstwem pozytywnych emocji, ale również z odpowiedzialnymi działaniami, w tym przede wszystkim otwartością na otaczający nas różnorodny świat – zaznaczyła dr Monika Herkt. – Traktujemy to wyróżnienie jako docenienie naszych dotychczasowych starań, ale także zobowiązanie do dalszej pracy. 

Brama Poznania opowiada  w nowoczesny sposób o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Placówka wyróżnia się również dostępnością. Oba wejścia do budynku nie mają progów, a drzwi otwierają się automatycznie. Do sal ekspozycyjnych można dostać się windą, która znajduje się w holu głównym. Organizowane są specjalne oprowadzania z wykorzystaniem różnego rodzaju rekwizytów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością mogą w pełni korzystać z zasobów instytucji. Prezentowane są filmy tłumaczone na polski język migowy, dostępne są tyflografiki i piktogramy. Oprowadzanie realizowane jest przez przeszkolonych przewodników w sposób odpowiadający potrzebom osób z niepełnosprawnością. 

To nie pierwsza nagroda przyznana tej miejskiej instytucji w zakresie dostępności. W czerwcu 2020 roku zwyciężyła w konkursie „Poznań dostępny – 2019” w kategorii Innowacje oraz otrzymała nagrodę – Złotą Ryczkę. Kapituła konkursowa doceniła m.in. opublikowane na stronie internetowej mapy dostępności przestrzeni Bramy Poznania, tablicę dostępności, która znajduje się w holu głównym, informującą o wszystkich udogodnieniach, opracowane przewodniki „krok po kroku” dla opiekunów dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych oraz z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnością intelektualną  (napisany w tekście łatwym do czytania).

Laureaci konkursu „Lider Dostępności 2020”:

  • „Grand Prix” – Muzeum Narodowe w Krakowie, 
  • „Architekt/urbanista” –  Pracownia xystudio z Warszawy,
  • „Przestrzeń publiczna” – Park Bulwary w Tomaszowie Mazowieckim (wyróżnienie),
  • „Duży obiekt użyteczności publicznej” – Brama Poznania oraz Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, 
  • „Obiekt usług lokalnych” – Pływająca Baza Nurkowa na jeziorze Płocie oraz Dom dla Bezdomnych w Jankowicach, 
  • „Obiekt biurowo-handlowy” –  Malta House w Poznaniu,
  • „Obiekt mieszkalny/hotelowy” – Osiedle Mickiewicza w Warszawie (wyróżnienie),
  • „Obiekt zabytkowy” – Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. 

W poprzednich latach w konkursie „Lider Dostępności” nagradzane i wyróżniane były m.in. Miasto Poznań, przebudowa ulicy św. Marcin, czy Dom Studencki „Hanka” UAM.

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/brama-poznania-z-nagroda-w-konkursie-lider-dostepnosci,156487.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.