Studenci Politechniki Poznańskiej skonstruowali samochód solarny

„Klara”, bo tak nazywa się innowacyjny pojazd, waży 750 kg i może na jednym ładowaniu przejechać nawet 700 km. Przed młodymi wynalazcamistart w World Solar Challenge 2021, który wspierać będzie m.in. Miasto Poznań. 

Na zdjęciu samochód z panelalmi fotowoltaicznymi zaparkowany w garażu. - grafika artykułu
Studenci Politechniki Poznańskiej skonstruowali samochód solarny, fot. PUT Solar Dynamics.

Studenci projektem pochwalili się w mediach społecznościowych. – Nadszedł długo wyczekiwany przez Nas wszystkich dzień! Drzwi naszego warsztatu, dotychczas uchylane częściowo otwieramy na oścież z dumą, prezentując całokształt naszej pracy. Przed Państwem zapowiadana i długo wyczekiwana Klara! – napisali na Facebooku. 

Nad projektem pracował 35-osobowy zespół studentów Politechnik Poznańskiej z koła naukowego PUT Solar Dynamics. – Pomysł  zbudowanie samochodu elektrycznego wspieranego energią słoneczną powstał kilka lat temu, natomiast intensywne prace nad jego realizacją były prowadzone w ciągu ostatnich dwóch latach – mówi Jarosław Warmbier, lider projektu.

Efekty można już oglądać. Dwuosobowy samochód o nazwie „Klara” miał swoją premierę w niedzielę, 6 grudnia.  Auto jest napędzane dwoma silnikami o sumie mocy nominalnej 4kW i szczytowej 10kW, które pozwalają na rozpędzenie samochodu do około 110km/h. Te z kolei pobierają energię z akumulatora składającego się z ponad 15 tys. ogniw litowo-jonowych  o zmagazynowanej energii 18,5 kWh. Naładowany w pełni umożliwia przejechanie nawet 700 km. 

Auto można ładować, tak jak każdy samochód elektryczny, za pomocą specjalnej stacji, jednak o wyjątkowości tej konstrukcji świadczą elastyczne moduły fotowoltaiczne, pokrywające 5 m2 jego karoserii. Dostarczają one moc o wartości maksymalnie 1 kW, co stanowi ¼ zapotrzebowania silników. Pozwala to wydłużyć osiągany dystans na jednym ładowaniu.

Nadwozie samochodu ma opływowy, przyciągający wzrok wygląd. Wykonano je z lekkiego i wytrzymałego kompozytu składającego się z włókna węglowego i żywicy epoksydowej.Dzięki temu udało się utrzymać niewielką wagę pojazdu. Cała konstrukcja waży raptem 750 kg. 

Dużym atutem „Klary” jest też koszt eksploatacji. Jak podają autorzy projektu, pokonanie dystansu 100 km to wydatek maksymalnie 2 zł. 

World Solar Challenge 2021 

„Klara” chrzest bojowy ma jeszcze przed sobą. W tym roku samochód miał wystartować w zawodach American Solar Challenge, plany jednak pokrzyżowała pandemia koronawirusa.  

Obecnie zespół przygotowuje się do udziału w World Solar Challenge 2021 w klasie „Cruiser”. To jedna z największych imprez poświęconych samochodom napędzanym energią słoneczną. Zmagania odbywają się w Australii, w październiku. Trasa, jaką mają do pokonania uczestnicy, biegnie z Darwin, na północy kraju, do Adelaide, na południu. To ok. 3 tys. kilometrów. Co dwa lata w wydarzeniu biorą udział ekipy z ponad 30 krajów z całego świata. Przyszłoroczne zawody będą już 16. odsłoną tego prestiżowego wyścigu. Start PUT Solar Dynamics w World Solar Challenge 2021 wspierać będzie m.in. Miasto Poznań. 

źródło: komunikat UM Poznań; https://www.poznan.pl/mim/info/news/studenci-politechniki-poznanskiej-skonstruowali-samochod-solarny,156616.html

https://youtu.be/orFvL7QzArk

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.