Kilka tygodni temu strajkujące kobiety przeprowadziły w całej Polsce mocno kontrowersyjne akcje protestacyjne na miejsce, których wybrały sobie … kościoły. W regionie zachodniopomorskim doszło wtedy do kilku bulwersujących incydentów. Zakłócanie porządku mszy św., ostre słowa pod adresem Kościoła i księży, i agresywne, pełne nienawiści zachowania wobec katolików.
Jednym z miejsc, gdzie grupa młodych, zdecydowanych na wszystko kobiet wtargnęła z niebudzącymi wątpliwości co do ich intencji transparentami, wyzywając nie przebierając w słowach, zarówno księży jak i wiernych, był Kościół w Szczecinie na Pogodnie. Co ciekawe rozzuchwalone uczestniczki demonstrujące tak jawnie swoją niechęć do katolików, nie omieszkały bardzo zadowolone z siebie, pochwalić się swoim wyczynem w internecie, umieszczając w mediach społecznościowych film z przeprowadzonej akcji.
Jak czytamy w portalu radioszczecin.pl prokuratura trzy tygodnie temu wszczęła śledztwo po zawiadomieniu o sprawie przez stowarzyszenie Fidei Defensor, ale w opinii Mateusza Wagemanna radcy prawnego ze stowarzyszenia stojącego na straży wiary i moralności, robi to zbyt opieszale. Co prawda przesłuchano już kilku świadków, ale to, że stowarzyszenie w zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa wskazało potencjalnych sprawców z imienia i nazwiska, na podstawie ich aktywności na Facebooku, nie przyspieszyło identyfikacji osób biorących w akcji.
Sprawa według radcy prawnego Mateusza Wagemanna jest o tyle zastanawiająca, że w przypadkach napaści na obiekty kultu religijnego innych wyznań, jak np. profanacja meczetu w Warszawie, czy zniszczenia w gdańskiej synagodze, dzięki sprawnym działaniom organów ścigania udało się prawie natychmiast ująć ich sprawców. Zgodnie z przepisami Kodeksu Karnego sprawczynie ataku na księży i wiernych w szczecińskim kościele mogą odpowiedzieć za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktów religijnych, za co grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.
Jak donosi portal szczecin tvp.pl na fakt, że Kościół katolicki w Polsce, który według przepisów podlega ochronie prawnej podobnie jak inne wyznania, nie jest traktowany na równi z innymi Kościołami, zwrócili uwagę ostatnio zachodniopomorscy prawnicy podczas internetowej konferencji na temat praw katolików w Polsce.
Opracowanie BC
Źródło: