Czy Premier i Ministrowie stoją ponad prawem? złapani na gorącym uczynku…

Z Komunikatu WSA Warszawa w sprawie o sygn. akt VII SA/Wa 992/20 – zarządzenie wyborów korespondencyjnych przez Premiera


W dniu 15.09.2020 r. w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie odbyła się rozprawa na temat skargi na decyzję Premiera z dnia 16 kwietnia 2020 r. w  przedmiocie polecenia Poczcie Polskiej S. A. realizacji działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19 zmierzających do przygotowania i przeprowadzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 roku w trybie korespondencyjnym.   

        W wydanym w dniu dzisiejszym wyroku Sąd stwierdził nieważność zaskarżonej decyzji wskazując, iż zostały spełnione okoliczności określone w art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Zaskarżona decyzja została bowiem wydana z rażącym naruszeniem prawa oraz bez podstawy prawnej.   

        Sąd wskazał, że w dacie wydawania decyzji  – zgodnie z art. 157 § 1 Kodeksu wyborczego jedynym właściwym organem powołanym do organizacji i przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku była Państwowa Komisja Wyborcza (PKW). Przepis art. 187 § 1 Kodeksu Wyborczego stanowił, że obsługę PKW zapewnia Krajowe Biuro Wyborcze. Wyłącznie do Krajowego Biura Wyborczego, w dniu wydania zaskarżonej decyzji, należało zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych związanych z organizacją i przebiegiem wyborów (art. 187 § 2 Kodeksu Wyborczego).  Wydanie przez Prezesa Rady Ministrów w dniu 16 kwietnia 2020 r. decyzji polecającej Poczcie Polskiej podjęcie i realizację niezbędnych czynności do przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 roku w trybie korespondencyjnym, czyli podjęcie działań leżących z mocy ustawy wyłącznie w  gestii Państwowej Komisji Wyborczej, stanowiło rażące naruszenie przepisów art. 157 oraz art. 187 § 1 i § 2 Kodeksu wyborczego.

        W dacie wydania przez Prezesa Rady Ministrów zaskarżonej decyzji nie istniał  żaden przepis rangi ustawowej, który wyłączałby stosowanie art. 157 i art. 187 § 1 i § 2 Kodeksu wyborczego i przyznawał w tym zakresie uprawnienia innemu organowi. Nie był takim przepisem art. 11 ust. 2a, ust. 3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nim sytuacji kryzysowych, który stanowił podstawę prawną wydanej przez Prezesa Rady Ministrów decyzji.  Tym samym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że zaskarżona decyzja została wydana bez podstawy prawnej.

        W ocenie Sądu zaskarżona decyzja naruszała także art. 127 ust 1  Konstytucji R.P., albowiem nie gwarantowała wyborcom przeprowadzenia wyborów powszechnych, równych, bezpośrednich i odbywających się w  głosowaniu tajnym, naruszała także art. 7 Konstytucji R.P., art. 6 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz  art. 5 ustawy z dnia 8 sierpnia 1966 r. o Radzie Ministrów.


Teraz na gwałt, po raz kolejny, do Sejmu wraca ustawa o bezkarności urzędników łamiących prawo w imię walki z pandemią. Nie wiem co to może dać Rządowi w przedmiotowej sprawie, gdyż prawo nie działa wstecz, chyba, że u nas zadziała. Zobaczymy.

Ciekawostką proponowanej ustawy jest werbalizacja celów, jakie Rząd chce dzięki niej osiągnąć. Chodzi mianowicie o to, żeby z mocy prawa bezprawne decyzje i praktyki urzędników były zgodne z prawem.

Nowomowa wersja 2.0

Kolejną zagadką jest, czy zamieszani w tę aferę bezprawia najwyżsi urzędnicy państwowi ustąpią ze stanowisk. Jest to jednak łatwa zagadka, dlatego nie przewidujemy żadnych nagród.

Jacek Biel

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.