Historia budowy lub odbudowy linii kolejowej to istne śląsko-zagłebiowsko-jurajskie wydanie niekończącej się historii. Wzloty, upadki, plany, protesty, rozwiązania, projekty – i tak od 30 lat. A czynnej linii jak nie ma, tak nie ma. Do nie tak dawna można było jeszcze zobaczyć tory przebiegające niedaleko lotniska – ale dużą część torowisk usunięto – fakt, że i tak już nie nadawałyby się do eksploatacji. Były próby zaprojektowania również szybkiego, bezpośredniego połączenia kolejowego z Katowic do Pyrzowic – a w zasadzie do AIRPORT KATOWICE – jak brzmi oficjalna nazwa lotniska – co byłoby wcale rozsądnym rozwiązaniem. Niestety ówczesne władze nie były w stanie przeprowadzić tej inwestycji wobec protestów mieszkańców.
Budowa połączenia w starej linii kolejowej 182 jest dobrym rozwiązaniem ale również tylko połowicznym ponieważ czas przejazdu pociągiem ze stolicy regionu – Katowic – to będzie co najmniej godzina – podczas gdy dojazd samochodem zajmuje 30 minut. Oczywiście są inne plusy dojazdu koleją.
Inną sprawą jest czy samo połączenie stacji kolejowej obsługującej lotnisko będzie funkcjonalne. W Katowicach niedawno wybudowano dworzec autobusowy linii dalekobieżnych, z którego nie ma zadaszonego ciągu pieszego do dworca kolejowego, który jest 300 metrów dalej. Co prawda władze Katowic zorganizowały cykliczny dojazd autobusowy ale czy o to chodzi w nowoczesnym mieście?
Jak podaje portal Urzędu Miasta Tarnowskie Góry: 29 sierpnia w Tarnowskich Górach gościli: Premier RP Mateusz Morawiecki oraz Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa. Wizyta oraz konferencja prasowa pod tarnogórskim dworcem PKP związane były z promocją programu “Kolej+” oraz z przygotowaniami do odbudowy linii 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie, czyli połączenia kolejowego do lotniska Katowice-Pyrzowice. Odbudowana linia nr 182 stanie się kluczowym połączeniem kolejowym dla całego Śląska i alternatywą dla samochodu w dojazdach do Katowic.
fot. UM Tarnowskie-Góry
– Inicjujemy dziś odbudowę linii kolejowej 182 w miejscu charakterystycznym – w Tarnowskich Górach, gdzie zaczynały się onegdaj prace związane ze stworzeniem Magistrali Węglowej ze Śląska do Gdyni. W latach II Rzeczpospolitej mój dziadek był kolejarzem i wtedy też koleje były synonimem solidności i punktualności – mówił premier Morawiecki, który przy okazji wizyty złożył kwiaty pod pomnikiem ku pamięci kolejarzy, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, kolejowej “Solidarności” oraz poświęconej inżynierowi Józefowi Nowkuńskiemu, twórcy Magistrali Węglowej. – Odbudowa kolei to proces niezwykle ważny dla pobudzenia gospodarczego w wielu miastach i regionach naszego kraju. Dzięki tej inwestycji czwarte co do wielkości polskie lotnisko – Port Katowice – Pyrzowice uzyska dobre połączenie kolejowe, ale także 9 innych miejscowości uzyska lub odzyska połączenie kolejowe – dodał premier. Dzisiaj trwa etap wyboru wykonawcy inwestycji, jaką jest odbudowa linii 182. – Prawdopodobnie, jeżeli nie będzie odwołań, w połowie października zostanie podpisana umowa, opiewająca na niebagatelną kwotę 800 mln zł. W 2023 roku pojadą pociągi, a dla mieszkańców regionu dostępnych będzie 9 przystanków – poinformował minister Adamczyk.
Dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach będzie możliwy zarówno od strony Tarnowskich Gór jak i Zawiercia. Orientacyjny czas przejazdu na lotnisko z Tarnowskich Gór to ok. 17 minut natomiast z Zawiercia ok. 23 minuty. Inwestycja przewiduje elektryfikację ok. 45 km linii oraz budowę dwóch dwupoziomowych skrzyżowań z autostradą A1 i drogą wojewódzką DW-913 relacji Będzin – Pyrzowice (droga dojazdowa do lotniska). PKP PLK planują na tym odcinku prędkość maksymalną dla pociągów pasażerskich – 140 km/h, dla towarowych – 80 km/h, natomiast dopuszczalny nacisk na oś ma wynieść 221 kN/oś.
– Odbudowa kolei to proces niezwykle ważny dla pobudzenia gospodarczego w wielu miastach i regionach naszego kraju. Dzięki tej inwestycji czwarte co do wielkości polskie lotnisko – Port Katowice – Pyrzowice uzyska dobre połączenie kolejowe, ale także 9 innych miejscowości uzyska lub odzyska połączenie kolejowe – zaznaczył premier.
W ramach rządowego programu Kolej + złożono już ponad setkę projektów. Inwestycje finansowane są częściowo z budżetu centralnego, częściowo ze środków europejskich.
– Wprawdzie w pociągach jest pierwsza i druga klasa ale w połączeniach kolejowych między wielkimi miastami a mniejszymi miejscowościami, w dostępności do kolei nie powinno być pierwszej i drugiej klasy. Powinna być równomiernie rozłożona sieć kolejowa – sieć modernizowana. Jestem przekonany, że linia 182 jest częścią wielkiego projektu cywilizacyjnego i rozwojowego naszego kraju – podkreślił szef Rady Ministrów.
Link do transmisji z wydarzenia przygotowanej przez telewizję TG Stacja TUTAJ.
Msz
źródło: Urząd Miasta Tarnowskie Góry