Obraz Stephanie Pratt z Pixabay
W Sejmie zarejestrowany został Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej „Tak dla rodziny, nie dla gender” . Inicjatywa ma na celu wypowiedzenie Konwencji stambulskiej przez polski rząd. Komitet przekazał także pierwsze 3,5 tys. podpisów pod projektem. Konwencja stambulska podważa prawa przysługujące rodzinom i narzuca ideologiczne postulaty państwom, które ją ratyfikowały. Organizacje zrzeszone w Komitecie, m.in. Instytut Ordo Iuris i Chrześcijański Kongres Społeczny, domagają się także od polskich władz przedstawienia na forum europejskim Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.
STRONA INTERNETOWA INICJATYWY – LINK
PROJEKT KONWENCJI O PRAWACH RODZINY – LINK
Konwencja stambulska uderza w podstawy polskiego porządku ustrojowego kwestionując autonomię i tożsamość rodziny oraz ogranicza prawo do wychowania dzieci przez rodziców, co jest sprzeczne z art. 48 Konstytucji RP. Narusza również zasady wolności sumienia (art. 53 Konstytucji) oraz ochrony praw dziecka (art. 72 Konstytucji). Uprawnienia wychowawcze rodziny, które ignoruje Konwencja, gwarantowane są także przez akty prawa międzynarodowego, w tym Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej.
Konwencja, wbrew standardom konstytucyjnym, nakazuje, by władze wykorzeniały tradycje i zwyczaje dotyczące ról kobiet i mężczyzn (art. 12 Konwencji). Uderzając w podstawowe instytucje społeczne, dokument ten likwiduje bariery chroniące przed przemocą. Autorzy Konwencji pominęli rzeczywiste przyczyny przemocy, takie jak rozpad rodziny, uzależnienia czy seksualizacja wizerunku kobiety, upatrując ich w tradycyjnych rolach płciowych. Dokument instrumentalnie traktuje ofiary przemocy wykorzystując jej do propagowania ideologicznych postulatów. Badania pokazują, że w krajach, gdzie wprowadzono rozwiązania proponowane w Konwencji (np. Dania, Finlandia, Szwecja), wskaźnik przemocy domowej jest znacznie wyższy niż w Polsce.
Rzeczpospolita stosuje już skuteczne mechanizmy zwalczania przemocy. Polskie standardy dotyczące zgłaszania aktów przemocy domowej, reagowania na nie i ochrony ofiar stoją wyżej niż to wynika z Konwencji stambulskiej. Należy do nich m.in. możliwość usunięcia z mieszkania sprawcy przemocy bez konieczności wszczynania postępowania karnego.
W miejsce Konwencji stambulskiej, Komitet proponuje przyjęcie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny. Ten dokument gwarantuje najważniejsze prawa małżonków, rodziców i dzieci. Chroni także rodzinę przed nadmierną ingerencją ze strony państwa. Konwencja określa również skuteczne zasady przeciwdziałania przemocy, w tym przemocy domowej.
„Celem inicjatywy jest upoważnienie rządu przez parlament do wypowiedzenia wadliwej Konwencji stambulskiej oraz rozpoczęcia prac nad nową, wolną od ideologii i opartą na wiedzy naukowej, Konwencji o Prawach Rodziny. Konwencja stambulska błędnie zakłada, że przemoc jest zjawiskiem strukturalnym, niewynikającym z patologii życia społecznego i mylnie identyfikuje przez to przyczyny przemocy domowej. Cieszymy się, że premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przedłożeniu do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności Konwencji stambulskiej” – podkreśliła Karolina Pawłowska, Dyrektor Centrum Prawa Międzynarodowego Ordo Iuris.
źródło: Instytut Ordo Iuris