Wraca temat budowy kolei nadziemnej w Rzeszowie

Fot. Kolejka nadziemna- monorail w Chongqing (Chiny)

W rzeszowskim Ratuszu wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł przedstawił projekt zmiany ustawy o transporcie kolejowym. Pozwoli on na budowę miejskiej jednotorowej kolei nadziemnej. Miejsce ogłoszenia projektu wybrano nieprzypadkowo. To właśnie w Rzeszowie ma powstać monorail. Taka kolej ma poprawić bezpieczeństwo i pozwolić na szybkie poruszanie się po mieście.

O planach budowy nadziemnej kolejki miejskiej w Rzeszowie mówi się od lat, ale dopiero teraz pomysł ma szansę realizacji. W Ratuszu odbyło się spotkanie m.in. z przedstawicielami chińskiej korporacji, zainteresowanej budową monorail, a miasto wyznaczyło już wstępnie trasy. Do tej pory brakowało przepisów, które taką pozwalałyby rozpocząć budowę jednoszynowej kolei. Obecne przepisy dotyczą wyłącznie dwuszynowej.

W rzeszowskim Ratuszu zaprezentowano projekt zmiany ustawy o transporcie kolejowym. W prace nad zmianą ustawy zaangażował się resort sprawiedliwości. Jak podkreślał Marcin Warchoł – wiceminister sprawiedliwości, to rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo na drogach, bo sporo osób będzie miało szansę przesiąść się z samochodów do powietrznych wagoników. Ma być nie tylko bezpieczniej i wygodniej dla mieszkańców. Ponieważ monorail ma poruszać się nad drogą, nie będzie potrzeby wydzielenia dodatkowego pasa. Pomysł by w Rzeszowie powstała miejska kolej nadziemna podoba się mieszkańcom.

Miasto wyznaczyło dwie trasy – 14 i 7-kilometrowe, po których miałaby poruszać się kolejka. Pierwsza wyjeżdżałaby z dworca kolejowego, przez aleję Rejtana, Powstańców Warszawy, Batalionów Chłopskich, ul. Krakowską i kończyłaby kurs na dworcu. Druga, krótsza trasa przebiegałaby od alei Batalionów Chłopskich, przez Langiewicza, Cieplińskiego na dworzec PKP.

  • Źródło: TVP3 Rzeszów – Aktualności

Dodaj komentarz


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.