Rada Powiatu Kraśnickiego
Ratunkiem dla branż Polskiego przemysłu i budownictwa mają być branżowe szkoły II stopnia które zostaną odtworzone po skutecznym ich zniszczeniu w latach 90-tych. Radni powiatu kraśnickiego zapoznali się z proponowanymi przez Wydział Oświaty i Sportu Starostwa Kraśnik zmianami w dwóch szkołach prowadzonych przez powiat kraśnicki. Absolwenci tych placówek po uzyskaniu świadectwa dojrzałości będą mogli kontynuować naukę na studiach. W środę Rada Powiatu w Kraśniku poparła zaproponowane zmiany. Jest to bardzo dobry start w zabezpieczenie Polskiego przemysłu w dobrze wykwalifikowaną kadrę techniczną i inżynierską.
– Zarówno Branżowa Szkoła II stopnia w Kraśniku jak i Branżowa Szkoła II stopnia w Annopolu są planowane do utworzenia w zespołach szkół (chodzi o ZS nr 3 w Kraśniku i ZS w Annopolu-red.), w których funkcjonują Branżowe Szkoły I stopnia – wyjaśniła radnym Agnieszka Drozd, kierownik Wydziału Oświaty i Sportu. – Utworzenie szkół drugiego stopnia umożliwia absolwentom branżowej szkoły I stopnia kontynuację kształcenia w systemie szkolnym, uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zawodzie nauczanym na poziomie technika a także otrzymanie świadectwa dojrzałości.
Pierwsi absolwenci ukończą Branżową Szkołę I stopnia w ZS nr 3 w Kraśniku i ZS im. Jana Pawła II w Annopolu w 2020 r. – W związku z tym uruchomienie branżowej szkoły II stopnia nastąpi 1 września 2020 r. – zapowiedziała Agnieszka Drozd. – Pierwsza rekrutacja zostanie przeprowadzona na rok szkolny 2020/2021. Absolwenci branżowej szkoły II stopnia po uzyskaniu świadectwa dojrzałości będą mogli kontynuować naukę na studiach wyższych.
Propozycje poparli wszyscy uczestniczący w środowej sesji radni. Zgodzili się również na utworzenie i włączenie do Zespołu Szkół nr 3 w Kraśniku Centrum Kształcenia Zawodowego.
Pomysł godny naśladowania w każdym powiecie w Polsce , jednak dla szkół o profilu technicznym pozostaje duże wyzwanie aby dobrać starannie kadrę nauczycieli, którzy będą posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętność jej przekazania przyszłym technikom i inżynierom.
za: