Ten artykuł jest przeznaczony dla osób które wyjechały z Polski w celu kontynuowania pracy naukowej.
Polacy rozjechali się po całym świecie w poprzednich latach. W zasadzie, w każdej dziedzinie życia widać, że brakuje rąk do pracy. Lekarze, naukowcy, rzemieślnicy, budowlańcy i wiele, wiele innych grup ludzi wyjechało zagranicę aby godnie żyć. Teraz agencje rządowe próbują ściągnąć Rodaków do kraju – aby tutaj budowali wartość dodaną.
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej otwiera nabór wniosków w programie Polskie Powroty. Program umożliwia polskim naukowcom powrót do kraju i zatrudnienie na uczelniach i w instytutach, a od tego roku także zdobycie grantu startowego na badania naukowe z zakresu badań podstawowych finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.
W tym roku Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłasza trzecią edycję programu. Celem Polskich Powrotów jest umożliwienie wyróżniającym się polskim naukowcom powrotu do kraju i podjęcie przez nich zatrudnienia w polskich uczelniach, instytutach naukowych czy instytutach badawczych. Program tworzy powracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub prac rozwojowych na światowym poziomie. Środki uzyskane w ramach Polskich Powrotów zapewniają wynagrodzenie dla powracającego naukowca, a także umożliwiają stworzenie grupy projektowej (zespołu badawczego).
Nowości w Polskich Powrotach
Od tego roku możliwe jest także uzyskanie dofinansowania prowadzenia badań podstawowych. Granty na badania podstawowe (tzw. komponent badawczy) to dodatkowe finansowanie najlepszych projektów, jakie zostaną wyłonione w tegorocznej edycji programu Polskie Powroty, do wykorzystania w ciągu pierwszych 18 miesięcy realizacji projektu przez powracającego do kraju naukowca i jego zespół projektowy.
Powroty z daleka
Dotychczas w ramach Polskich Powrotów do pracy naukowej na polskich uczelniach i w instytutach powróciło 42 naukowców z ośrodków m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii, Hiszpanii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii oraz Japonii, Singapurze, Korei Południowej. Pracują w polskich ośrodkach m.in. w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie.
Zaproszenie do składania wniosków jest aktualne. Szczegóły są dostępne na stronie Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.
A my kibicujemy inicjatywie i będziemy się jej przyglądać.
Niech słowem zachęty będzie dołączona relacja:
źródło: Narodowe Centrum Nauki