Unijna komisarz ds. praworządności Vera Jourova zaapelowała do polskich władz w sprawie ustawy dyscyplinującej sędziów. Komisja Europejska jest zaniepokojona projektem Prawa i Sprawiedliwości. Do sprawy odniósł się Ryszard Czarnecki, europoseł PiS.
Nie zdarza się, żeby unijni komisarze zabierali głos w sprawie, która nie ma jeszcze finalnego efektu – powiedział europoseł PiS Ryszard Czarnecki
Jak dodawał,Jourova jako wiceminister rządu Republiki Czeskiej została aresztowana pod zarzutami korupcyjnymi i przez miesiąc była w więzieniu.
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki w rozmowie z portalem wPolityce.pl zaznaczył, że komisarz Jourova „powinna zmienić urzędników, którzy piszą jej przemówienia. Proces legislacyjny w Polsce jeszcze się nie zakończył”.
Pamiętam, jak była przesłuchiwana przez Parlament Europejski jeszcze w lipcu 2014 r. Miała wówczas dużo szczęścia, że przeszła w głosowaniu, bo koordynatorzy grup politycznych podkreślali, że nie wypadła najlepiej. Jest osobą, która na własnej skórze odczuła co to znaczy wymiar niesprawiedliwości – tłumaczy.
Czarnecki podkreślił również, że jako wiceminister rządu Republiki Czeskiej Jourova została „aresztowana pod zarzutami korupcyjnymi”.
Przez miesiąc siedziała w więzieniu. Została zwolniona, przeproszona i wypłacono jej odszkodowanie. Poprzez pryzmat własnego życiorysu, powinna rozumieć, że wymiar niesprawiedliwości należy zastąpić wymiarem sprawiedliwości. Pani Věra Jourová powinna mieć więcej empatii do Polski niż pan Frans Timmermans – stwierdził Czarnecki.
Z kolei przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos w liście do Ursuli von der Leyen domaga się zdecydowanej interwencji Komisji Europejskiej, której celem miałoby być zablokowanie reformy sądownictwa w Polsce.
Istnieją mocne dowody, że ostatnie wydarzenia w Polsce mogą doprowadzić do powstania w tym kraju sądownictwa, które utraci swoją niezależność i podporządkuje się władzy wykonawczej polskiego rządu — napisał w liście do szefowej KE José Igreja Matos.
bz/wpolityce.pl (fot. youtube)