Reforma polskich sądów znowu przeszkadza Komisji Europejskiej? Nadchodzi sprzeciw z Brukseli
– Komisja Europejska wysłała list do prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i Senatu w Polsce z prośbą o wstrzymanie projektu ustawy dotyczącego sądów – poinformował rzecznik tej instytucji. Dziś Sejm kolejny raz zajmie się ustawą, wprowadzającą oczekiwane przez Polaków reformy w wymiarze sprawiedliwości. Projekt PiS m.in. wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działania o charakterze politycznym.
Zwiększono zakres spraw możliwych do podjęcia przez rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych; znaczna część projektu to zmiany odnoszące się do sędziowskiego samorządu. Mają zostać wprowadzone także zmiany w procedurze wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.
Okazuje się, że choć wiele z proponowanych przepisów obowiązuje w krajach Unii Europejskiej – o czym mówił wczoraj wiceminister Sebastian Kaleta – to unijnym urzędnikom pomysł naprawy polskich sądów oczywiście się nie spodobał.
– Wczoraj wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova wysłała list do polskiego prezydenta, marszałków Sejmu i Senatu i polskiego premiera w sprawie projektu ustawy w polskim parlamencie, która wzbudza obawy Komisji Europejskiej. W liście zachęciła mocno polskie władze do skonsultowania z Komisja Wenecką Rady Europy tego projektu i zachęciła wszystkie organy państwa do wstrzymania procedowania nad projektem do czasu przeprowadzenia wszystkich niezbędnych konsultacji
– poinformował dziś rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand.
– Komisja Europejska będzie wdzięczna za informacje na temat intencji polskiego rządu ws. projektu ustawy dotyczących sądów
– dodał.
Źródło: PAP, niezalezna.pl