Brawa dla Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Łabuniach!
Wydawać by się mogło, iż szkoła w Łabuniach, to szkoła, jak szkoła. A jednak! w szkole tej dzieci rozwijają swoje umiejętności twórcze od najmłodszych lat. To szkoła w starym stylu, gdzie uczniowie uczą się wierszy oraz ról do często wystawianych szkolnych przedstawień. To szkoła, gdzie nauczycielom się chce i uczniom też. Przypadek? raczej wątpię. To placówka, która powinna stać się wzorem dla innych.
Szkołę postanowił napiętnować Newsweek, za którym temat podchwyciła cała lewicowa prasa. Podyskutujmy chwilę z red. Karpiukiem.
Siedmiolatki przebrane w obozowe pasiaki, uczniowie ze swastykami na ramionach, Auschwitz, gaz, politycy tłumaczący dzieciom, że muszą walczyć z „pewnymi środowiskami” …
Pan Karpiuk z zawodu jest muzykiem. Studiował również w Instytucie Kultury Polskiej na UW. Nie wie jednak, że rekonstrukcje, inscenizacje oraz przygotowanie dużych ogólnoszkolnych występów, jest dla nauczycieli oraz dla młodych aktorów największym wyzwaniem, pozwalającym jednak w największym stopniu rozwijać zdolności artystyczne dzieci.
Jako muzyk, nie wie również, że inscenizacja, ruch sceniczny oraz kostiumy uświetniają występ. Ma pretensje do organizatorów i uczniów, że przedstawili spektakl, którego akcja toczyła się w niemieckim Konzentrationslager Auchschwitz-Birkenau.
Ma pretensje, że szkoła, która przyjęła za swojego patrona Dzieci Zamojszczyzny, zajmuje się historią i patriotyzmem. Nie wiem czego oczekuje pan Karpiuk? że spektakl przedstawi obóz koncentracyjny pełen uśmiechniętych SS-manów rozdających dzieciom cukierki?
Obraził się też o gazowanie więźniów, swastyki na mundurach oraz publiczność wypełnioną radnymi, władzami samorządowymi, rodzicami i innymi zaproszonymi gośćmi…. Dzieci Zamojszczyzny? a kto to o tym słyszał na lewicy, i po co rozdrapywać stare rany, teraz przecież jest fajowo i tęczowo, chłopcy powinni przebierać się w sukienki i podrygiwać na scenie w takt skocznej, stroboskopowo ogłupiającej muzyczki.
Szkoła w Łabuniach to nie tylko spektakle teatralne oraz inscenizacje. To również zajęcia sportowe, gra w szachy oraz wiele innych zajęć wszechstronnie rozwijających kompetencje osobiste oraz społeczne swoich wychowanków.
Jeszcze raz gratulujemy całej kadrze oraz uczniom!
A pan Karpiuk, jeśli go to tak boli, że aż musi wypisywać bzdury na całą Polskę, niech sobie kupi i zastosuje maść na ból du*y i po sprawie.
Z życia szkoły w Łabuniach
12 grudnia 2019 roku w naszej szkole odbył się spektakl „Nie mogę Cię zapomnieć…” przygotowany przez uczniów pod kierunkiem Pani mgr Celiny Zwolak i Pani mgr Doroty Chmury.
SYMBOLIKA SZTANDARU
Sztandar ma postać kwadratowego płata materiału składającego się z awersu i rewersu, przymocowanego do drzewca zwieńczonego głowicą przedstawiającą orła w koronie. Całość sztandaru obszyta jest złotymi frędzlami. Sztandar naszej szkoły ma swoją symboliczną wymowę:
AWERS – główna strona sztandaru jest koloru ciemnoniebieskiego. W centralnej części znajduje się otwarta księga, która symbolizuje naukę, prawdę i godność. Książka symbolizuje też naszą historię, na której kartach piórem zapisują się tragiczne losy Dzieci Zamojszczyzny, a zginęło ich tysiące… . To dla nich wyszywamy kolejny symbol naszego sztandaru – uczniowską czapkę, której biało – czerwony chwost nawiązuje do naszych barw narodowych. Prawdę o cierpieniu i śmierci Dzieci Zamojszczyzny pióro kreśli drutem kolczastym, bowiem wojna zabrała im dzieciństwo, odebrała możliwość uczenia się w szkole, pozbawiła godności. Natomiast czerwień, którą dostrzegamy na okładce otwartej książki przypomina krwawe losy dzieci okrutnie odebranym rodzicom podczas II wojny światowej.
Całość otacza złoty napis: „SZKOŁA PODSTAWOWA W ŁABUNIACH IM. DZIECI ZAMOJSZCZYZNY”.
REWERS sztandaru jest biało – czerwony. W jego środkowej części dostrzegamy wizerunek orła białego z głową zwróconą od drzewca. Orzeł jest wyhaftowany srebrnym szychem; zaś korona i dziób orła są haftowane złotym szychem. Biały orzeł przypomina nam, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Białe tło sztandaru zdobi wyhaftowany złoty napis: „BÓG WIEDZA OJCZYZNA”. Natomiast na czerwonym tle znajdują się dwie gałązki wawrzynu ułożone w kształcie otwartego wieńca – wyhaftowane złotym szychem.
Szkoła składa podziękowania fundatorom sztandaru:
Wójtowi Gminy Łabunie oraz Polskiemu Związkowi byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych okręg w Zamościu
Sztandar został zaprojektowany przez panią Barbarę Banaszkiewicz dyrektora szkoły i absolwenta naszej szkoły – artystę i wybitnego grafika Łukasza Zwolana.
Jacek Biel