Edukacja i wychowanie seksualne w opracowaniu dr Anny Kubiak

Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem dr Anny Kubiak pt.

Edukacja i wychowanie seksualne w placówkach oświatowych w świetle nowej podstawy programowej przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie „

Plik do bezpłatnego pobrania znajduje się na dole strony.

1.Przybliżenie wiadomości na temat zdrowia seksualnego i prokreacyjnego.
1.1 Zdrowie seksualne i prokreacyjne jako komponenty holistycznego modelu zdrowia człowieka, podstawowe prawa i normy w sferze seksualności.
1.1.1 Problematyka zdrowia seksualnego i prokreacyjnego: definicje i prawa człowieka w tej sferze.
Klasyfikacja i znaczenie norm w sferze zdrowia seksualnego i prokreacyjnego
1.2 Problematyka seksualności człowieka, zaburzenia w sferze seksualności, nieprawidłowe zachowania seksualne.
1.2.1 Seksualność człowieka i jej uwarunkowania.
1.2.2 Nieprawidłowe zachowania człowieka w sferze seksualności
Zagrożenia zdrowia seksualnego i prokreacyjnego: choroby przenoszone drogą płciową.
1.3.1 Choroby bakteryjne przenoszone drogą płciowa, wprowadzenie w problematykę zakażeń.
1.3.2. Choroby wirusowe i inne przenoszone droga płciową.
Zjawisko prawidłowej płodności kobiety i mężczyzny jako ważny przejaw zdrowia seksualnego i prokreacyjnego.
1.4.1. Omówienie problematyki płodności mężczyzny.
1.4.2. Problematyka płodności kobiety.
1.4.3. Zaburzenia i problemy zdrowotne człowieka w sferze płodności (niepłodność, bezpłodność, problematyka in vitro)
1.4.4. Definicje, klasyfikacja, kryteria diagnostyczne niepłodności. 1.5.2. Metody terapii i techniki wspomagania niepłodności
2.Odpowiedzialne rodzicielstwo i naturalne planowane rodziny
2.1. Świadome, dojrzałe i odpowiedzialne rodzicielstwo – podstawowe prawa i normy obowiązujące człowieka w tej sferze życia.
2.1.1. Wprowadzenie w problematykę świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa.
2.1.2 Prawa i normy obowiązujące człowieka w aspekcie świadomego i odpowiedzialnego rodzicielstwa
Podstawowe pojęcia związane z antykoncepcją: stosowane i zalecane metody antykoncepcji, wady i zalety tych metod.
2.2.1.Podstawowe informacje dotyczące problematyki antykoncepcji.
2.2.2.Omówienie metod antykoncepcji, ich wady i zalety. Przybliżenie i uporządkowanie zagadnień związanych z naturalnym planowaniem rodziny.
2.3.1. Podstawowe zagadnienia związane z fizjologią płodności człowieka i jej przejawami.
2.3.2. Metody identyfikacji okresów płodności i niepłodności pary.
Edukacja i wychowanie seksualne w placówkach oświatowych.
3.Główne założenia wychowania i edukacji seksualnej dzieci i młodzieży z uwzględnieniem wieku i płci; problematyka dojrzewania biologicznego.
3.1.1.Podstawowe problemy związane z wychowaniem i edukacją seksualną dzieci i młodzieży
3.1.2 Problematyka dojrzewania biologicznego człowieka
Zasady konstruowania i realizacji programów edukacji seksualnej dzieci i młodzieży.
3.2.1.Założenia współcześnie funkcjonujących programów edukacji seksualnej
3.2.2. Omówienie niektórych programów edukacji seksualnej w Polsce i na świecie
3.2.3. Teoria i praktyka „gender” jako współczesne zagrożenie dla zdrowia seksualnego i prokreacyjnego człowieka.
4.Założenia teorii „gender” i ich realizacja przez środowiska lewicowe.
4.1.1 Teoria gender- wprowadzenie
4.1.2 Rola uczelni wyższych w promowaniu teorii gender jako dyscypliny akademickiej
4.1.3 Zmiany społeczno-kulturowe jako zamierzony efekt ideologii gender w praktyce.
4.2.1 Dekonstrukcja człowieka jako skutek ideologii gender.
4.2.2 Tożsamość społeczno-kulturowa w teorii „gender”.
4.2.3 Praktyczne aspekty wpływu teorii gender na proces dojrzewania dzieci i młodzieży.
4.3.1 „Spektrum płci” człowieka w teorii „gender” a fakty naukowe.
4.3.2 Seksualizacja dzieci jako zagrożenie ich zdrowia seksualnego i prokreacyjnego

oprac. Jacek Biel