Kontrola legalności zatrudnienia na Warmii i Mazurach

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej od początku roku wszczęli 255 kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Czynnościami objęto prawie 5 200 obcokrajowców i stwierdzono, że blisko 500 osobom powierzono pracę nielegalnie.

W większości byli to obywatele Ukrainy, Białorusi, Nepalu, Bangladeszu, Indii oraz Chin. Pracowali niezgodnie z przepisami przede wszystkim: na budowie, w zakładach produkcyjnych, przemysłowych firmach budowlanych oraz gastronomii.

Głównie powtarzającymi się naruszeniami przepisów były: praca bez wymaganego zezwolenia bądź oświadczenia, bez zawarcia stosownej umowy oraz na innych warunkach niż określone w zezwoleniu lub oświadczeniu. Ponadto niepoinformowanie właściwego urzędu o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemca.

W następstwie ujawnionych nieprawidłowości funkcjonariusze Straży Granicznej skierowali do sądów 80 wniosków o ukaranie pracodawców. Ponadto do końca listopada 2019 r. funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej nałożyli 174 mandaty karne na kwotę prawie 43 tys. zł, natomiast sądy z Warmii i Mazur wymierzyły kontrolowanym wcześniej przedsiębiorcom grzywny na łączną kwotę ponad 191 tys. zł.

Źródło: gizycko.info
Foto: dziennikbaltycki.pl