M. Horała PiS - Zmiany w ordynacji: zwiększenie uprawnień obywateli

"Zmiany w Kodeksie wyborczym zwiększają uprawnienia obywateli"

https://www.polskieradio.pl/130/2792/Artykul/1932820,Zmiany-w-Kodeksie-Wyborczym-zwiekszaja-uprawnienia-obywateli

– Najważniejszą zmianą w Kodeksie Wyborczym będzie wyjęcie strony techniczno-organizacyjnej wyborów wójtom, burmistrzom, prezydentom i radom gmin. To absurd, że - zwłaszcza w wyborach samorządowych - osoby absolutnie bezpośrednio zainteresowane takim, a nie innym wynikiem, w większości wprost startujące w tych wyborach, jednocześnie zajmują się drukowaniem kart, organizowaniem przewozu, zabezpieczaniem – powiedział w audycji 24 Pytania Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości. Odniósł się w ten sposób do projektu PiS dotyczącego zmian w Kodeksie Wyborczym.

- Logicznie myślący człowiek jest w stanie zauważyć, że jeżeli w jednej obwodowej komisji wyborczej jest 40 proc. głosów nieważnych, a w sąsiedniej 3 proc. – to jest w tym coś nienormalnego – stwierdził w Polskim Radiu 24 Marcin Horała.

W środę odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu PiS dotyczącego zmian w Kodeksie Wyborczym oraz trzech ustaw regulujących działanie samorządu wszystkich szczebli.

Projekt PiS zakłada m.in. wprowadzenie dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, likwidację jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin i zmniejszenie liczebności mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw.

Przewiduje ponadto reformę Państwowej Komisji Wyborczej. PiS chce, by 7 na 9 jej członków wybierał Sejm (obecnie 9-osobowy skład tworzy po 3 sędziów delegowanych tam przez TK, Sąd Najwyższy i Naczelny Sąd Administracyjny). Ponadto m.in. w miejsce obecnych komisarzy wyborczych, których terenem działania jest województwo lub jego część, wprowadzenie mają zostać komisarze wojewódzcy i powiatowi.

Projekt krytykuje m.in. PKW, według której zaproponowane zmiany mogą spowodować zaburzenia, czy nawet destabilizację procesu wyborczego. Główne zarzuty PKW do projektu to m.in.: nagłość wprowadzenia rewolucyjnych zmian, dwukrotny wzrost kosztów wyborów i brak wymogu apolityczności wobec komisarzy wyborczych.

Marcin Horała skomentował krytyczne nastawienie przedstawicieli PKW wobec reformy. - Jeśli chodzi o zmianę Kodeksu Wyborczego, odczuwam pewne zażenowanie  wypowiedziami przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Wojciecha Hermelińskiego czy pani kierownik Krajowego Biura Wyborczego, bo wydaje mi się, że druga strona tkwi w urzędniczej sklerozie – stwierdził Horała.

Dodał, że jeśli prezydent zawetowałby zmiany w Kodeksie Wyborczym, byłaby to sytuacja dramatyczna. - Mamy rok do wyborów i można spokojnie te ustawy przeprocedować i wprowadzić w życie. Ewentualne weto prezydenta, czyli zresetowanie tego procesu po kilku miesiącach, spowodowałoby, że wówczas nie będzie na to czasu. Mam nadzieję, że tak nie będzie. Nie widzę przyczyn, dla których prezydent miałby wetować ustawę, która zwiększa uprawnienia obywateli, daje znacznie większą przejrzystość procesu wyborczego – tłumaczył poseł PiS.

Odniósł się także do wypowiedzi Wojciecha Hermelińskiego, który stwierdził, że nie da się w 2 miesiące skompletować 200 komisarzy wyborczych. - To trochę śmieszne. Projekt rekrutacyjny na 380 osób – bo tyle będzie łącznie powiatowych i wojewódzkich komisarzy - to nie jest misja na Marsa. Jednak jeśli Krajowe Biuro Wyborcze mówi, że się nie da to musimy wziąć to poważnie pod uwagę, bo z takim podejściem faktycznie się nie da. Chyba trzeba będzie część kompetencji PKW i KBW przesunąć do innych organów, bardziej wydolnych, takich, które dadzą radę – wyjaśnił Horała.

Przypomniał także, że PiS zmienia nie tylko Kodeks Wyborczy, ale także ustawy samorządowe. - Dajemy obywatelom dodatkowe uprawnienia nie tylko w dniu wyborów, ale przez cały czas sprawowania władzy przez nowo wybrane samorządowe władze – podsumował.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Grzegorz Jankowski.

Polskie Radio 24/pr

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 23.11.17

Godzina emisji: 7:35