Pytania do ANR w sprawie systemu kontroli sprzedaży polskiej ziemi

Dla przypomnienia: 30. czerwca na nasze pytania w sprawie sprzedaży polskiej ziemi otrzymaliśmy niejasną (i zasłaniającą się Agencją Nieruchomości Rolnych) odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi http://stowarzyszenierkw.org/2980-wyprzedazy-ziemi-rolnej-ministerstwo-nie-kontroluje-odpowiedz-z-mrirw

Z szeregu odpowiedzi wynikało, że minister rolnictwa nie ma lub nie chce mieć kontroli nad tym, co rzeczywiście dzieje się w sprawie sprzedaży polskiej ziemi i jak realizowane jest prawo, które miało chronić ziemię przed wyprzedażą w obce ręce. Wszystko jest w gestii ANR ale o niczym nie wie ministerstwo, mimo że to ministerstwu podlega ANR.

Skierowaliśmy zatem bezpośrednio do Prezesa ANR następujące pismo domagając się od niego odpowiedzi na postawione pytania.

Do:
Waldemara Humięckiego

Prezesa Agencji Nieruchomości Skarbu Państwa
00-189 Warszawa, ul. Inflancka 4
tel. (22) 452-54-00, fax (22) 452-55-91
e-mail: anr@anr.gov.pl

Szanowny Panie

Niniejszym proszę o pilne podanie odpowiedzi na poniższe pytania, które kieruję do Pana w trybie dostępu do informacji publicznej. W poniższych sprawach Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prosiło o bezpośrednie zwrócenie się do Agencji Nieruchomości Rolnych:

1. Czy w związku ze zmianami w prawodawstwie RP, które miały od dnia 01. maja 2016 na celu zabezpieczenie Polski przed wyprzedażą polskiej ziemi rolnej i leśnej Agencja Nieruchomości Rolnych (dalej w skrócie ANR) prowadzi centralny lub innego rodzaju rejestr sprzedaży państwowej ziemi rolnej oraz nieruchomości rolnych?

2. Ile ziemi państwowej rolnej zostało sprzedane lub zmieniło właściciela po 01.05.2016 r.?

3. Czy zgłaszane ANR hektary, wobec których przysługuje ANR prawo pierwokupu rejestrowane są centralnie, czy też regionalnie bez powiadamiania Prezesa o skorzystaniu lub odstąpieniu od prawa pierwokupu?

4. W czyjej gestii jest oświadczenie o nieskorzystaniu z prawa pierwokupu Prezesa ANR, czy kierownictwa poszczególnych oddziałów ANR? Jeśli oddziałów ANR, czy każdorazowo taka decyzja wymaga aprobaty Prezesa (kontrasygnaty), czy są jakiegoś rodzaju sprawozdania w tym względzie i co jaki czas?

5. Czy ANR prowadzi do użytku Ministerstwa Rolnictwa lub innego organu państwa, rejestr zgłaszanej do ANR sprzedawanej od 01.05.2016 ziemi prywatnej, wobec której to sprzedawanej ziemi prywatnej przysługuje ANR prawo pierwokupu?

6. Ile hektarów sprzedawanej prywatnej ziemi rolnej zostało zgłoszone ANR po 01.05.2016 i wobec ilu hektarów zostało wykonane prawo pierwokupu? Niepokojąca jest informacja na stronie www ANR http://bip.anr.gov.pl/bip/wiadomosci?menuId=107333&typ=85021 – wynika z tej informacji, że ANR ani razu nie skorzystała z prawa pierwokupu!

7. Jeśli nie zostało wykonane prawo pierwokupu to z jakich powodów (konkretnie w odpowiedzi proszę podać ilość hektarów/powód nie skorzystania z prawa pierwokupu wobec wymienionej ilości hektarów)?

8. Ile hektarów wobec których skorzystano z prawa pierwokupu należało do obywateli polskich a ile do obcokrajowców (w tym podmiotów, których właścicielami są obcokrajowcy)?

9. Ile hektarów wobec których nie skorzystano z prawa pierwokupu zostało sprzedanych w ręce obcokrajowców (w tym podmiotów, których właścicielami są obcokrajowcy)?

10. Czy w związku z przysługującym ANR prawem pierwokupu polskiej ziemi z budżetu państwa zostały zabezpieczone jakieś kwoty na wykonywanie przez ANR tego prawa pierwokupu?

11. Jeśli w budżecie państwa została zabezpieczona taka kwota, to jakiej jest ona wielkości?

12. Jakie zostały podjęte kroki przez ANR by rozwiązać problem nabywania ziemi przez tzw. słupy i  późniejszego zbywania ziemi? Czy w tym zakresie ANR (w przeszłości lub po 01.05.16) zwróciła się o pomoc do jakichkolwiek organów państwa polskiego na przykład do policji, służb specjalnych by przywrócona była w tym zakresie elementarna sprawiedliwość a nielegalnie nabywana ziemia wróciła do zasobów Skarbu Państwa?

Proszę o udzielenie odpowiedzi na adres mailowy, z którego piszę biuro@stowarzyszenierkw.org

Warszawa 12.08.2016

Marcin Dybowski