USA - studenci skazani za rejestrowanie zmarłych na listach wyborczych

No proszę w państwie prawa nie daruje się takich rzeczy, jak przestępstwa wyborcze.  Tymczasem w postPRLu, nawet pod szyldem "DOBREJ ZMIANY" nic się nie robi w sprawie fałszowania wyborów mimo licznych naszych interwencji i apeli w tej sprawie do Prezydenta, ministrów spraw wewnętrznych czy sprawiedliwości, prokuratury ale NIKT nie wykazuje w tej sprawie ŻADNEGO zainteresowania.

Tym samym nie mamy podstaw by uważać, iż współczesna Polska jest państwem prawa, nie jest też państwem prawa dla rządzących - nawet jeśli to deklarują - bowiem do dziś nie zrobili NIC by kogokolwiek ukarać za sfałszowanie wyborów w 2014 roku albo choćby wyciągnąć jakiekolwiek konsekwencje na przyszłość i zmienić złe prawo wyborcze.

College student gets 100 days in slammer for registering dead voters for Dems

Published August 10, 2017

Fox News

Voter fraud commission working with states

A Virginia college student was sentenced this week to 100 days incarceration for submitting fraudulent voter registration forms listing the names of dead people and other faulty information for a political organization connected to the Democratic Party.

Andrew J. Spieles, 21, was sentenced in federal court Tuesday for knowingly transferring false Virginia voter registration forms during the 2016 election, according to the Justice Department.

Spieles, a student at James Madison University, worked as a staffer for Harrisonburg Votes -- a group affiliated with the Democratic Party -- and was paid to register voters in the area during the weeks leading up to the 2016 election. Spieles’ job was to register as many voters as possible; he reported to Democratic campaign headquarters in Harrisonburg, Va., according to the DOJ.

After filling out a registration form, Spieles entered the voter information into a computer system used by the Virginia Democratic Party. Each week, someone would hand-deliver paper copies to the Registrar’s Office in Harrisonburg.

Last August, however, an employee from the Registrar’s Office contacted law enforcement after another worker recognized a registration form submitted in the name of the late father of a Virginia judge. The office then discovered multiple instances of falsified forms. Some were in the names of deceased individuals, and others had incorrect middle names, birth dates and Social Security numbers, according to the Justice Department.

Spieles admitted he prepared all 18 of the false voter registration forms by obtaining information from “walk sheets” given to him by the Virginia Democratic Party. Spieles said no one else participated in the crime.

Spieles' fraud was punishable by up to a year in prison and a $100,00 fine, but he reached a plea agreement with Assistant U.S. Attorney Jeb Terrien that limited his sentence to between 100 and 120 days behind bars, according to a EAGNews.org.