VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” w Olsztynie

Szanowni Państwo,

mamy zaszczyt zaprosić wszystkich chcących ukazać fakty,  te znane i te nam nieznane, oraz  ludzi z nimi związanych, których należy nie tylko  ocalić od zapomnienia, ale przede wszystkim ich poznać. VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” jest inicjatywą skierowaną właśnie do Was.

Przypomnijmy zwycięzców ubiegłorocznego Festiwalu. Grand Prix otrzymał film Jolanty Hajdasz „Żołnierz Niezłomny Kościoła”. To dokument ukazujący  tragiczne losy i niezwykłe bohaterstwo ks. arcybiskupa Antoniego Baraniaka, sekretarza prymasów Polski  księży kardynałów Augusta Hlonda i  Stefana Wyszyńskiego. Największym dowodem męstwa i niezłomności abpa Baraniaka jest jego postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym w latach 1953-1955 mających na celu wymuszenie na nim zeznań pozwalających na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko księdzu prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Druga nagroda trafiła do Stanisława Markiewicza za film obrazujący w konkrecie czy tez poprzez indywidualną egzystencje tragizm życia w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz. Narratorem jest tu pan Marian Kołodziej, wiezień z numerem 432 tegoż obozu . Przekazuje on nam wiedzę o tym piekle na ziemi przy pomocy  rysunków i szkiców przez siebie wykonanych, w których „zatrzymał” dla nas tragizm swój i tragizm życia innych  w tej civitate diaboli.  Trzecie miejsce przypadło Arkadiuszowi Olszewskiemu za film „Ludobójstwo”  Z użyciem grafiki komputerowej  autor przedstawił widzowi historię rzezi dokonanej na Polakach. Nagroda specjalna przypadła Łukaszowi Bindek za obraz „Odebrano Nam całe dzieciństwo”. Dokument przedstawia historię zapomnianego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego przy ulicy Przemysłowej w Łodzi, do którego zwożono polskie dzieci z całego kraju. Film jest zapisem już to ogromu cierpień dzieci w okresie okupacji niemieckiej, już to  wyrazem pamięci i hołdu wobec najmłodszych bohaterskich ofiar niemieckiego okrucieństwa sprzed 70 lat.

Mamy nadzieję, że i w tym roku będziemy mogli poznać Państwa nowe dzieła.

Zapraszamy!

 

VI Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „Okno” odbędzie w dniach 26-28 października w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Filmy przyjmujemy do 30 września 2017 roku

Regulamin oraz kartę zgłoszenia możecie Państwo pobrać ze strony www. stowarzyszenierkw.org oraz strefaobywatelska.boo

Dyrektor Ogólnopolskiego Festiwalu Filmu Niezależnego Okno

Wioletta Machniewska